OPIS - CIOSY - HISTORIE POSTACI - HISTORIA GRY - KODY - KRYPTA - ARENY- GALERIA - VIDEO

OPIS

        Na tą część Mortal Kombat przyszło nam czekać najdłużej, bo aż 3 lata. Piąta części MK z podtytułem Deadly Alliance - co znaczy Śmiertelne Przymierze różni się od pozostałych części (oprócz grafiki, dźwięku) tym, że w tytule nie ma cyferki, lecz jest podtytuł. Pewnie dlatego, że tak bardzo się różni od poprzednich części.
   
     Postacie są bardzo szczegółowe i podobnie jak w poprzedniej części mają kilka strojów (w MK4 postacie miały 2-3 stroje). Wszystkich postaci w menu jest 21, ale teraz nie można wybierać wszystkich wojowników, na początku jest dostępnych 12 podstawowych. Z czasem podczas gry odkrywane są kolejne. Pierwszą pewną postacią był Scorpion, kolejną Jax. Ten pierwszy na plecach ma 2 miecze. Jednak bardzo się zmienił w porównaniu do tego z MK4. Pierwsza wersja Jax'a była bardzo podobna do tego z poprzedniej części, po pewnym czasie został ulepszony (jednak z chat'ów można się dowiedzieć, że nie wszyscy są zadowoleni z tych zmian). Na plecach ma karabin, na głowie widnieje zielony beret, a na nosie ma okulary. Karabinu można używać podczas walki (co bardzo umila walkę). Jego cybernetyczne ręce przypominają te z filmu MK2:Annhilation. Na jednym z chatów Ed Boon powiedział: "Jeżeli jest Scorpion, to wiesz, że musi też być Sub-Zero", tak więc po pewnym czasie okazało się, że Ed nie blefował mamy Sub-Zero i to nawet dwie wersje: w masce i bez maski. W masce Sub-Zero wygląda świetnie, ale bez maski nie wszystkim się spodobał, m.in. ponieważ widać, że się zestarzał, ale w końcu ma swoje lata w MK jest od pierwszej części. Zdania na jego temat są podzielone (chociaż mi podoba się bardzie w masce). Ciekawa sprawa jest z Liu Kang'iem, był w każdej części MK oprócz tej - zostaje zabity przez Shang Tsunga na początku (pomaga mu Quan Chi). Jeden z twórców powiedział: "Liu Kang na razie odpocznie, czas na nowe postacie". Kolejną postacią jest Sonya, moim zdaniem o niebo lepsza niż w MK4, teraz przynajmniej jest na co popatrzeć ;-). Shang Tsung prezentuje się przyzwoicie. Podobnie jest z Quan Chi, który wygląda tak jak powinien. Cyrax przedstawia się bardzo podobnie do tego z MKG i praktycznie się nie zmienił.
Może to i dobrze. Kitana tak samo jak Sonya również prezentuje się efektownie. Kung Lao nie budzi żadnych zastrzeżeń, jego stroje choć całkiem różne są dokładnie dopracowane. Raiden nieźle prezentuje się z kapeluszem na plecach i nowym mieczem. A tak w ogóle to przypomina tego z pierwszej części filmu. Miłą niespodzianką jest Johnny Cage. Ten pan ma właśnie bardzo kontrastowe stroje - raz jest tylko w
spodenkach, a raz w garniturze. Kano, który jest nieco podobny do tego z MK1, również bez zastrzeżeń. Reptile wygląda super, w każdej części Mortal Kombat staje się coraz bardziej podobny do prawdziwej jaszczurki. Wystarczy sobie porównać tego z MK1 i tego z MK:DA. Nową postacią jest Blind Kenshi - jest ślepy i ma czerwoną opaskę na oczach. W grze jest kobieta Sub-Zero - Frost. Ma podobne moce do Sub-Zero. Nowymi postaciami są również Moloch i Drahmin. Ten drugi to zwyczajny murzyn z maską na twarzy, lecz odróżnia go to, że nie ma prawej dłoni w zamian za co ma maczugę. Nowa postacią jest też Mavado, który jest w czarnym płaszczu. Li Mei - to kobieta która nosi na sobie fioletowe ubranko (Niektórzy twierdzą, że bez niego było by o niebo lepiej, ja również). Nową postacią jest również Khan, którego imię zmieniono na Hsu Hao, jest on z tego samego klanu co Jarek i Kano. Bo Rai Cho, to zwyczajny wiecznie pijany facet :-). Nitara jest wampirzycą i wygląda naprawdę super. W MK:DA nie mogło zabraknąć ukrytych postaci, a są nimi Balze i Mokap. Ten pierwszy jest hmmm... płonący. Widać go na jednej planszy w MK2. Ten drugi to przyjaciel Johnny Cage, podobnie jak Johnny też jest aktorem.
       
MK:DA podobnie jak w MK4 jest w pełni 3D. Nie widać kwadracików na twarzach wojowników, jak miało to miejsce w poprzedniej wersji podczas zbliżenia kamery. Postacie zbudowane są z 7000 do 10000 polygotów. Teraz zwiększył się realizm - wojownicy podczas walki krwawią, pocą się, a nawet po kolejnych ciosach tracą części swojego ubioru. Jeżeli chodzi o areny na których odbywają się walki, to widać wysiłek ze strony twórców, ponieważ areny są równie dokładnie wykonane jak wojownicy. Tła aren są interaktywne i wglądają po prostu super, a wiatr, który niesie ze sobą kurz wygląda rewelacyjnie. Muzyka w MK:DA, podobnie jak w MK4 jest oczywiście cyfrowej jakości. Muzykę w "piątce" stworzył Dan Fordan ("Toasty"). Piosenkę do gry, pt. "Immortal" zagrał znany z targów E3 zespół Adema.
   
     Teraz system walki został zmieniony i ulepszony w stosunku do poprzedniej wersji. Możliwe stały się ataki z różnych stron, oraz skuteczne omijanie wszelkich strzałów. A co do pocisków, magii itd. To już tego nie tego tyle co do tej pory. Jasne Sub-Zero ma zamrażanie, Scorpion używa swojej "linki", ale zostało to ograniczone. Podczas walki trzeba bardziej skupić się na zadawaniu ciosów i długich combosów. Każda postać  ma po trzy style walki. Jeden styl umożliwia posługiwanie się bronią. Cieszy również to, że podczas walki style te można zmieniać, nawet w trakcie wykonywania combosów (dla ułatwienia:-)). Niektóre te style są defensywne, a niektóre ofensywne. System broni również został ulepszony i rozbudowany w stosunku do poprzedniej części, pojawiło się więcej ciosów przy użyciu broni. Broni nie można wytrącić, ale można ją stracić w pewien sposób, a mianowicie wbijając ją w przeciwnika. Dzięki temu przciwnik do końca rundy będzie tracił powoli energię. Broń wróci do nas w następnej rundzie. W żadnym wypadku w grze nie mogło zabraknąć Fatality!, są nowe i oryginalne. Szkoda tylko, że każda postać ma tylko jedno Fatality! Ciekawe rozwiązanie zastosowano w przypadku, gdy postać dojdzie do krawędzi areny, wojownik nie wypadnie, lecz tylko się od niej odbije.  W głównym menu gry dostępne do wyboru są następujące opcje: "Arcade", "Versus", "Konquest", "The Krypt", "Player Profile", "Options", "Konent", oraz "Extras".
    Najbardziej trzymająca w napięciu kwestia związana z MK:DA. Nie wiadomo, czy ukaże się na PC. Firma Midway i Ed Boon są ciągle zasypywani prośbami o konwersję na PC. Kiedyś Ed powiedział, że o wie o wszystkich prośbach, ale nic poza tym. Na targach E3 2002 w jednym z wywiadów John Vogel na pytanie: "Na jakich platformach ukaże się MK:DA", odpowiedział: "Wiem o co chodzi. Ja osobiście wolę komputery, ale wszystko zależy od Eda Boona". Do tej pory nie było jasnej informacji o konwersji na PC, a w końcu już po premierze. Gra jak na razie ujrzała światło dzienne na Play Station 2 (to dziś wyjściowa platforma dla gier), X-Box'ie, Game Cube, oraz na Game Boy Advence.

TERMIN WYDANIA:.
.
USA (NTSC) 22 Listopad 2002
Europa (PAL) 14 Luty 2003